Buty do biegania – trenuj z najwyższą jakością

Ze sportem jest jak z większością rzeczy w naszym życiu bardzo ciężko jest się zmotywować żeby zacząć, jednak jak już zaczniemy zastanawiamy się jak mogliśmy bez tego żyć?

Moda na zdrowy styl życia wdarła się szturmem do tysięcy domów i wygląda na to, że rozgościła się na dobre. Coraz bardziej zwracamy uwagę na to co jemy, pijemy. Wzrasta ilość osób uprawiających sport, w zasadzie, jeżeli mieszkamy w okolicach parku, czy ścieżek rowerowych za każdym razem wyglądając przez okno możemy zobaczyć jakiegoś biegacza. Ten trend w społeczeństwie jest wspaniały będziemy zdrowsi, silniejsi. Kiedy już złapiemy bakcyla biegania ciężko obejść się bez treningu, jednak żeby nie zrobić sobie krzywdy musimy podejść poważnie do tematu. Przy bieganiu bardzo ważne jest obuwie – buty do biegania stanowią podstawę stroju biegowego.

buty do biegania dla zaawansowanowanych

Jak znaleźć idealne buty do biegania, które sprawdzą się w każdych warunkach?

Bez względu na to, czy biegamy hobbystycznie, czy wyczynowo, podstawą naszego bezpiecznego treningu stanowią idealne buty do biegania, dla każdego z nas mogą to być inne buty jednak powinno łączyć je kilka uniwersalnych cech:

  • jakość wykonania
  • waga
  • ścisłe zalecenia producenta.

Jakość przede wszystkim, buty biegowe takie, które mają za zadanie pomóc nam ustabilizować stawy i utrzymywać naszą stopę w odpowiedniej pozycji nie należą do najtańszych rzeczy, jednak taka inwestycja na pewno nam się opłaci. Porządnie wykonane buty do biegania powinny zapewnić naszym stopom komfort i być naprawdę lekkie. Powinny być wyposażone w dobrej klasy system amortyzacyjny. Plusem kupowania obuwia treningowego najlepszej jakości jest jego ponadprzeciętna trwałość. Dokonując zakupu, jakim są, buty do treningu musimy zapoznać się ze ścisłymi zaleceniami producenta zaznaczonymi przy wybranym przez nas modelu. Jest to bardzo istotne, ponieważ najczęściej wskazana jest tam powierzchnia, na jaką buty są przeznaczone. Chodzi o dostosowanie podeszwy do konkretnego rodzaju nawierzchni np. asfaltu.

Buty do biegania – rodzaje

Szukając idealnych butów do treningu musimy mieć świadomość, że czynnikami mającymi znaczenie są: sposób układania naszej stopy oraz typ nawierzchni, na jakiej biegamy. Biegaczy ze względu na sposób układania stopy podczas treningu możemy sklasyfikować jako:

  • pronator (biega na wewnętrznej krawędzi stopy)
  • supinator (podczas biegu opiera się na zewnętrznej krawędzi stopy)
  • neutralny (w czasie treningu stawią całą stopę).

Pomimo trzech kategorii biegaczy, buty dzielą się tylko na dwie osobno produkowane są buty dla pronatorów , oddzielnie dla supinatorów oraz biegaczy neutralnych. Osoby stawiające stopy na zewnętrznej krawędzi są niewielkim odsetkiem wśród ogółu (ok 3%) dlatego nie posiadają osobnej kategorii. Jeżeli chodzi o tym nawierzchni wyróżnić możemy twardą jak asfalt, miękką jak droga w parku oraz tartan.

Podejmując decyzję, jakie buty do treningu będą dla nas najlepsze musimy wziąć pod uwagę wiele czynników. Jednak wybór ten warto rozważyć na spokojnie, ponieważ buty te powinny nam towarzyszyć dużą ilość kilometrów. To dzięki idealnemu obuwiu będziemy odczuwać komfort i jogging stanie się dla nas prawdziwą przyjemnością.